Poczóntek
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Kondolencje Drukuj Email
26.01.2017.
Ten artykuł nie został przetłumaczony.

tadeusz_malak
 
Apel Rady Miejskiej w Żninie z dnia 30 grudnia 2016 r. Drukuj Email
26.01.2017.
Ten artykuł nie został przetłumaczony.

Rada Miejska w Żninie apeluje o umożliwienie funkcjonowania
w ramach I poziomu zabezpieczenia świadczeń medycznych
Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej
w Pałuckim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Żninie.
 
 
Uzasadnienie:
 
Niniejsza rezolucja jest wyrazem obaw i troski Mieszkańców Gminy Żnin, albowiem planowane uchwalenie i wejście w życie Ustawy o zmianie Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie określenia profili charakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów bezspornie doprowadzi do zamknięcia Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Pałuckim Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Żninie. Mamy oczywiście pełną świadomość, że nasza Gmina nie jest odosobniona i podobna sytuacja spotka także inne jednostki samorządu terytorialnego.
Podkreślić należy, że Pałuckie Centrum Zdrowia sp. z o.o. jest spółką ze 100 % udziałem kapitału Powiatu Żnińskiego. Nie ulega też wątpliwości, że podmiot ten, co jest raczej sytuacją wyjątkową, bez corocznej straty bilansowej działa bez żadnych zastrzeżeń, a jakość usług znana jest i wykonywana jest na rzecz nie tylko Mieszkańców Gminy Żnin, ale też mieszkańców całego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W szczególności opinia ta dotyczy właśnie Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, którego opieka medyczna i zabiegi dotyczące stawów biodrowych cieszą się ogromnym uznaniem.

Na uwagę też zasługuje fakt, że Spółka ze środków własnych czyni wciąż ogromne nakłady na swój rozwój za wiedzą i zgodą jedynego udziałowca Powiatu Żnińskiego. W tym też celu wybudowany został całkowicie nowy blok operacyjny, używany właśnie przez Oddział, który ma ulec likwidacji.

Z niezrozumiałych dla nas względów planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia w Polsce przewidują, iż wśród profili określających I poziom zabezpieczenia znajduje się tylko pięć podstawowych profili z zakresu świadczeń: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz pediatrii. Nie uwzględniono w nim zaś profilu z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a taki profil od kilku lat z powodzeniem i sukcesami funkcjonuje w powiatowym szpitalu w Żninie.

Na uwagę zasługuje, że Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej rokrocznie zwiększa zakres świadczonych usług zdrowotnych. Zespół Oddziału składa się aktualnie z 4 lekarzy tzw. etatowych, 2 lekarzy na dyżury, 2 rezydentów oraz 15 pielęgniarek i sanitariusza wykonuje m.in. zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego oraz stawu kolanowego. Wg stanu na 30.09.2016 r. czas oczekiwania na zabiegi to odpowiednio około 4 i 5 lat., a w kolejce oczekujących jest ok. 900
pacjentów.
Żniński Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej jest oddziałem zabiegowym tzw. "ostrym", czyli duża ilość operacji, mało leczenia zachowawczego, krótkie czasy pobytu pacjentów (średni czas pobytu około 5 dni). W ciągu roku na bloku operacyjnym wykonywanych jest ponad 700 zabiegów z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej. Oddział ma najwyższy wskaźnik operacyjności wśród oddziałów zabiegowych naszego Szpitala:
·w 2014 roku 94,8% ,
·w 2015 roku 92,5% ,
·I półrocze 2016 roku 92,1% .

Ponadto Oddział idealnie wpisuje się w mocno preferowaną przez Ministra Zdrowia, zasadę ciągłości i kompleksowości leczenia. Najpierw pacjent operowany jest na oddziale, następnie ci sami lekarze, którzy wykonują zabiegi, przyjmują pacjentów w Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w ramach umowy z NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS), a następnie są oni rehabilitowani w naszym Zakładzie Rehabilitacji (również w ramach umowy z NFZ). W Oddziale leczeni są nie tylko pacjenci Powiatu Żnińskiego, lecz także z Powiatu Nakielskiego, Mogileńskiego, Wągrowieckiego i Gnieźnieńskiego. Mamy również wielu pacjentów z Bydgoszczy i jej okolic. Pacjenci z tamtych rejonów bardzo chętnie poddają się operacjom w Żninie, bo czasy oczekiwania w klinikach i szpitalach wojewódzkich w Bydgoszcz i Toruniu są o wiele dłuższe. Najbliższe Oddziały z Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej znajdują się w Bydgoszczy i Inowrocławiu. Na uwagę zasługuje też fakt, że Szpital, w tym planowany do likwidacji Oddział włączony jest w powiatowy system ratownictwa. W najbliższych trzech latach przez tereny Powiatu budowana będzie droga szybkiego ruchu S-5. Dla bezpieczeństwa podróżujących niezbędne jest na pewno istnienie Państwowego Ratownictwa Medycznego, w który włączony jest Szpital. W tym celu niezbędne jest posiadanie, oprócz SOR- u również Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej.
Dlatego też wnosimy o uwzględnienie zaproponowanej zmiany, to jest dodanie profilu z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu lub stworzenie możliwości prawnych wojewodom, którzy przy ustalaniu sieci szpitali najlepiej znają lokalne uwarunkowania w zakresie funkcjonowania szpitali na terenie województwa.

Niniejszą Rezolucją zobowiązujemy Burmistrza Żnina do przekazania niniejszego stanowiska Posłom i Senatorom Rzeczypospolitej Polskiej z Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Ministrowi Zdrowia, Wojewodzie Kujawsko – Pomorskiemu, Marszałkowi Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Dyrektorowi Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.
 
Radni Rady Miejskiej w Żninie
 
Kondolencje Drukuj Email
25.01.2017.
Ten artykuł nie został przetłumaczony.

wacaw_kossowski
 
Jubileusze pożycia małżeńskiego Drukuj Email
20.01.2017.
Ten artykuł nie został przetłumaczony.

Zdjęcie grupowe19 stycznia 2017 r. w auli Urzędu Miejskiego w Żninie miało miejsce uroczyste spotkanie burmistrza Żnina z parami jubilatów, obchodzących rocznice wieloletniego pożycia małżeńskiego. Dostojni goście, którzy otrzymali od burmistrza serdeczne życzenia, listy gratulacyjne, upominki i bukiety kwiatów, spotkali się na słodkim poczęstunku ze swymi najbliższymi rodzinami.
55-lecie związku świętowali państwo: Helena i Stefan Masztalerzowie ze Żnina, Róża i Jan Sobkowscy z Bożejewiczek, Kazimiera i Andrzej Wilhelmowie ze Żnina oraz Wanda i Henryk Zychowie ze Żnina. Jubileusze 60-lecia pożycia w związku świętowali państwo: Monika i Klemens Chmielewscy ze Żnina, Teresa i Stefan Duchowie z Murczyna oraz Maria i Jerzy Gramsowie ze Żnina. Wszystkim jubilatom życzymy wielu lat szczęścia i wzajemnej miłości oraz dotrwania do kolejnych wspaniałych jubileuszy.
Czytaj całość
 
Dyżur ekspertów - program rewitalizacji Drukuj Email
13.01.2017.
Ten artykuł nie został przetłumaczony.

Urząd Miejski w Żninie informuje, że we wtorek 17 stycznia 2017 roku (w godz. 12:00–14:00) odbędzie się dyżur ekspercki związany z pracami nad programem rewitalizacji. Z usługi eksperckich skorzystać mogą osoby zainteresowane realizacją projektów rewitalizacyjnych w ramach przygotowywanego „Programu Rewitalizacji dla Gminy Żnin na lata 2016-2023”.
 
Dyżur odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Żninie, ul. 700-lecia 39, biuro nr 44 (II piętro). Osoby zainteresowane konsultacjami z ekspertami zewnętrznymi proszone są o kontakt z Wydziałem Turystyki, Promocji i Rozwoju Gminy (Łukasz Milejczak, tel. 52 3031301 wewn. 122, email: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ). Konsultacje eksperckie odbywają się w ramach projektu pn. „Przygotowanie Programu Rewitalizacji dla Gminy Żnin na lata 2016-2023”, na który Gmina Żnin uzyskała dofinansowanie w kwocie  43 875,00 zł, w 85% pochodzącej ze środków Funduszu Spójności (Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2014-2020) oraz 15% z budżetu państwa.
 
logotyp_program_rewi

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 35 z 768