Czy Ochotnicza Straż Pożarna, Lokalna Organizacja Turystyczna (LOT), Polski Czerwony Krzyż, Polski Związek Łowiecki mogą otrzymać dotację na realizację zadań publicznych?
|
 | Tak, są to szczególne stowarzyszenia do których stosuje się odpowiednio przepisy szczególne (odpowiednio: ustawa z dnia 21 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej, ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o Polskiej Organizacji Turystycznej, ustawa z dnia 16 listopada 1964r. o Polskim Czerwonym Krzyżu wraz ze statutem ustalonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1996r., ustawa z dnia 13 października 1995r. – Prawo łowieckie, a ustawę z dnia 7 kwietnia 1989r. - Prawo o stowarzyszeniach) stosuje się jedynie w zakresie nieuregulowanym w tych przepisach.
|
Czy Uczniowski Klub Sportowy działający na podstawie przepisów ustawy o kulturze fizycznej z 96r.,który uzyskał osobowość prawną w wyniku wpisu do ewidencji ,może otrzymać z Gminy dotację na realizację zadań publicznych?
|
 | Tak, gdyż zgodnie z art. 6.1 ustawy o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001r. Nr 81, poz. 889 z późn. zm.) - Podstawową jednostką organizacyjną realizującą cele i zadania w zakresie kultury fizycznej jest klub sportowy. Kolejny – art.7 stanowi, że „Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy”, działający na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U.z 2001r. Nr 79, poz. 855), z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji.
|
Zamierzam urządzić pole biwakowe. Jakie muszę spełnić wymagania co do wyposażenia pola biwakowego?
|
 | Zgodnie z ZAŁĄCZNIKIEM Nr 3 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. z 2006r. Nr 22, poz. 169 – tekst jednolity) „WYMAGANIA CO DO WYPOSAŻENIA ORAZ ZAKRESU ŚWIADCZONYCH USŁUG DLA KEMPINGÓW (CAMPINGÓW) I PÓL BIWAKOWYCH" dla pola biwakowego wymagane jest:
- ogrodzenie terenu (może być prowizoryczne),
- pojemniki na śmieci 9 (obowiązkowo),
- umywalnie osobne dla kobiet i mężczyzn (dopuszcza się umywalnie zbiorowe typu rynnowego nie zadaszone),
- ustępy osobne dla kobiet i mężczyzn (na terenach skanalizowanych ustępy spłukiwane wodą bieżącą, na terenach nie skanalizowanych – biotoalety)
- punkty poboru wody do picia na terenie obozowiska (obowiązkowo).
|
Jestem ubezpieczony, czy mam prawo wyboru lekarza, lekarza dentysty i szpitala?
|
 | Tak, zgodnie z art. 29, 30. 31) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych( Dz. U. z 2004r. Nr 210, poz. 2135 z późn .zm.) pacjent ma prawo wyboru lekarza, lekarza specjalisty i szpitala spośród tych, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).
|
Zamierzam zorganizować bieg sportowców ulicami Żnina: Plac Wolności, Sądowa, 700-lecia, jakich muszę dopełnić formalności?
|
 | Zgodnie z art.10 ust.5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r., Nr 108, poz.908 z późn. zm.) Starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych.nJest to wykorzystanie dróg w sposób szczególny.
W myśl art.65 cyt. wyżej ustawy zawody sportowe, rajdy, wyścigi i inne imprezy, które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą się odbywać pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i porządku podczas trwania imprezy oraz uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie.
Art. 65a ustawy Prawo o ruchu drogowym stwierdza, że 1. „Organizator imprezy jest obowiązany zapewnić bezpieczeństwo osobom obecnym na imprezie oraz porządek podczas trwania imprezy.
2. „Organizator imprezy jest obowiązany zapewnić:
1) spełnienie wymagań określonych w szczególności w przepisach prawa budowlanego, przepisach sanitarnych, przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska;
2) wyróżniającą się elementami ubioru służbę porządkową i informacyjną;
3) pomoc medyczną i przedmedyczną, dostosowaną do liczby uczestników imprezy, a także odpowiednie zaplecze higieniczno-sanitarne;
4) drogi ewakuacyjne oraz drogi umożliwiające dojazd służb ratowniczych i Policji:
5) warunki zorganizowania łączności między podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy;
6) sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz środki gaśnicze niezbędne do zabezpieczenia działań ratowniczo-gaśniczych;
7) w razie potrzeby pomieszczenie dla służb kierujących zabezpieczeniem imprezy;
8) środki techniczne niezbędne do zabezpieczenia imprezy, a w szczególności:
a)znaki lub tablice ostrzegawcze i informacyjne,
b) liny, taśmy lub wstęgi służące do oznaczenia trasy lub miejsca imprezy.
3.Organizator imprezy jest obowiązany :
1) uzgodnić z organami zarządzającymi ruchem na drogach przebieg trasy, na której ma się odbyć impreza;
2) współdziałać z Policją oraz, jeżeli impreza odbywa się w strefie nadgranicznej albo na drogach przebiegających przez tereny lub przyległych do terenów będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej lub na drogach przyległych do tych terenów, odpowiednio ze Strażą Graniczną lub Żandarmerią Wojskową:
a) uzgadniając przebieg trasy lub miejsce imprezy,
b) stosując polecenia dotyczące prawidłowego zabezpieczenia imprezy,
c) dokonując wspólnego objazdu trasy lub miejsca imprezy;
3) sporządzić plan określający sposoby zapewnienia bezpieczeństwa i porządku
publicznego podczas imprezy na terenie poszczególnych województw, obejmujący:
a)listę osób wchodzących w skład służby porządkowej, ich rozmieszczenie oraz elementy ubioru wyróżniające te osoby,
b)pisemną instrukcję określającą zadania służb porządkowych, opracowaną w uzgodnieniu z Policją,
c)rodzaj i ilość środków technicznych, o których mowa w ust. 2 pkt. 8, oraz miejsce ich rozlokowania,
d)rodzaje, zakres i sposób zabezpieczenia ratowniczego imprezy, w uzgodnieniu z właściwym komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej oraz innymi służbami ratowniczymi, w tym z właściwym dysponentem jednostki w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. Nr 191, poz. 1410),
e) sposób oznaczenia miejsc niebezpiecznych dla uczestników imprezy,
f) oznakowanie pojazdów uczestniczących w imprezie i towarzyszących tej imprezie,
g) rodzaje zezwoleń umożliwiających poruszanie się osób lub pojazdów w miejscach wyłączonych z ruchu publicznego,
h) organizację łączności bezprzewodowej między organizatorem imprezy a Policją w trakcie trwania imprezy,
i) sposób informowania o ograniczeniach w ruchu drogowym wynikających z
przebiegu imprezy – przed imprezą i w trakcie jej trwania;
4) opracować regulamin oraz program imprezy;
5) ustalić z Policją oraz, jeżeli impreza odbywa się w strefie nadgranicznej albo na drogach przebiegających przez tereny lub przyległych do terenów będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, odpowiednio ze Strażą Graniczną lub Żandarmerią Wojskową terminy wspólnych spotkań organizowanych w celu uzgodnienia spraw związanych z zabezpieczeniem imprezy;
6) zapewnić realizację planu, o którym mowa w pkt 3;
7) uzgodnić z zarządcą drogi obszar wykorzystania pasa drogowego oraz sposób i termin przywrócenia go do stanu poprzedniego;
8) powiadomić przedsiębiorstwa komunikacji publicznej o przewidywanym czasie występowania utrudnień w ruchu drogowym;
9) na polecenie organu zarządzającego ruchem na drodze opracować projekt organizacji ruchu w uzgodnieniu z Policją;
10) udzielić dokładnych informacji dotyczących imprezy, na żądanie Policji lub innych podmiotów wymienionych w pkt 1,2,7 i 8 , a także wojewody właściwego ze względu na miejsce odbywania się imprezy, jeżeli są one niezbędne do realizacji ich zadań w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego;
11) przekazywać do wiadomości publicznej informacje o utrudnieniach w ruchu wynikających z planowanej imprezy.
4.Bezpieczeństwo i porządek podczas imprez zapewnia Policja, z tym, że jeżeli impreza odbywa się w strefie nadgranicznej albo jest przeprowadzana na drogach przebiegających lub przyległych do terenów będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, odpowiednio we współdziałaniu ze Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową lub z wojskowymi organami porządkowymi :
1) w czasie przygotowywania imprezy – opracowując własny plan zabezpieczenia
imprezy;
2) w czasie trwania imprezy:
a) wystawiając posterunki kierowania ruchem i blokady ruchu,
b) pilotując, w razie potrzeby, przejazd lub przejście uczestników imprezy,
c) organizując objazdy wynikające z przeprowadzonej imprezy na drodze.
Następnie, na pisemny wniosek organizatora imprezy złożony co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia zgodnie z art. 65b. przedmiotowej ustawy organ zarządzający ruchem na drodze, na której odbywa się impreza, wydaje w drodze decyzji administracyjnej zezwolenie. Kopię wniosku wraz z wymaganymi dokumentami organizator imprezy przesyła do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
Wniosek powinien zawierać w szczególności:
1)imię, nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedzibę organizatora imprezy;
2)rodzaj i nazwę imprezy;
3)informację o miejscu i dacie rozpoczęcia, przebiegu oraz zakończenia imprezy;
4)informację o przewidywanej liczbie uczestników imprez;
5)wykaz osób reprezentujących organizatora w sprawach zabezpieczenia trasy lub miejsca imprezy na terenie poszczególnych województw;
6)podpis organizatora lub jego przedstawiciela.
Do wniosku należy dołączyć :
1)szczegółowy regulamin imprezy, określający w szczególności zasady zachowania uczestników imprezy istotne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2)wykaz osób odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg i zabezpieczenie imprezy na terenie poszczególnych województw oraz w miejscach rozpoczęcia i zakończenia każdego odcinka, a także w miejscach wymagających szczególnego zabezpieczenia;
3)program imprezy ze szczegółowym opisem trasy i podaniem odległości między poszczególnymi jej odcinkami oraz określony w minutach i kilometrach program przejazdu lub przejścia uczestników przez poszczególne miejscowości i granice województw;
4)plan zabezpieczenia trasy lub miejsca określony w art. 65a ust. 3 pkt 3;
5)zobowiązanie organizatora do przywrócenia do poprzedniego stanu pasa drogowego na trasie przejazdu, przejścia lub miejsca pobytu uczestników imprezy, a w przypadku uszkodzenia pasa drogowego lub urządzeń drogowych będącego następstwem imprezy – do ich bezzwłocznego naprawienia lub pokrycia kosztów tych napraw;
6) pisemną zgodę właściciela lasu na przeprowadzenie imprezy w razie przeprowadzania jej na terenach leśnych.
|
Ile wynosi opłata skarbowa za wydanie decyzji zezwalającej na przeprowadzenie imprezy masowej?
|
 | 82 zł - zgodnie z pkt.44.2 części 1.III. WYKAZU PRZEDMIOTÓW OPŁATY SKARBOWEJ, STAWKI TEJ OPŁATY ORAZ ZWOLNIENIA stanowiącego załącznik do ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U z 2006r. Nr 225 poz. 1635) zezwolenie na organizację imprezy masowej (decyzja) podlega opłacie w wysokości 82,00 zł.
|
Ile czasu mam na uzyskanie opinii stanowiących załączniki do wniosku o wydanie zezwolenia przez Burmistrza na przeprowadzenie imprezy masowej?
|
 | Organizator imprezy masowej, nie później niż 14 dni przed wystąpieniem z wnioskiem do Burmistrza o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej, zwraca się do komendantów Policji i Państwowej Straży Pożarnej, kierownika Pogotowia Ratunkowego i Państwowego Inspektora Sanitarnego o wydanie opinii.
|
Jakie załączniki muszą być dołączone do wniosku o zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej?
|
 | Lista załączników jest długa - Rodzaj załączników określa art.7 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych:
1) opinie Komendanta Powiatowej Policji w Żninie, Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, Kierownika jednostki organizacyjnej pomocy doraźnej (np. Szpitalny Oddział Ratunkowy), które muszą zawierać informacje o niezbędnej wielkości ich sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu oraz o przewidywanych przez Policję zagrożeniach;
2) opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żninie,
3) graficzny, wraz z opisem, plan obiektu lub terenu, na którym ma być przeprowadzona impreza masowa, zawierający :
a)oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się publiczności, dróg ewakuacyjnych i dróg dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych,
b) oznaczenie punktów pomocy medycznej, punktów czerpalnych wody do picia i do celów przeciwpożarowych oraz punktów informacyjnych,
c) oznaczenie lokalizacji hydrantów przeciwpożarowych, zaworów, przyłączy wody, gazu i energii elektrycznej oraz innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników obiektu lub terenu,
d) informacje o rozmieszczeniu służb porządkowych, rozmieszczeniu osób na imprezie masowej i ewentualnym rozdzieleniu ich według sektorów oraz o rozmieszczeniu punktów gastronomicznych i sanitariatów;
4) regulamin obiektu wraz z informacją o sposobie udostępnienia go uczestnikom imprezy masowej;
5) program i regulamin imprezy masowej, ewentualnie terminarz imprez masowych odbywających się według ustalonego terminarza lub według ustalonych zasad wraz z informacją o sposobie udostępnienia ich uczestnikom imprezy masowej;
6) informację o liczbie miejsc dla osób w obiekcie lub na terenie, gdzie impreza masowa będzie zorganizowana, mogących wystąpić zagrożeniach porządku publicznego, w tym informację o ewentualnym uznaniu imprezy masowej za imprezę o podwyższonym ryzyku, oraz o informację o liczbie osób, które mogą być obecne na imprezie masowej, o stanie liczebnym, organizacji, oznakowaniu, wyposażeniu i sposobie rozmieszczenia służb porządkowej i informacyjnej: w odniesieniu do służby porządkowej przyjmuje się przelicznik – co najmniej 10 porządkowych na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie, i co najmniej 1 porządkowy na każde następne 100 osób. W przypadku uznania imprezy za imprezę o podwyższonym ryzyku, przeliczniki te wynoszą odpowiednio15 porządkowych na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie masowej, i co najmniej 2 porządkowych na każde następne 100 osób, przy czym wszyscy porządkowi muszą legitymować się ważną licencją pracownika ochrony;
7) wskazanie osoby reprezentującej organizatora w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osób uczestniczących w imprezie masowej (kierownika do spraw bezpieczeństwa)
8) pisemną instrukcję określającą zadania służby porządkowej oraz warunki łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczaniu imprezy;
9) szczegółowe zasady postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia;
10) polisę ubezpieczeniową, o której mowa w art. 20,
11 )w przypadku organizacji masowej imprezy sportowej o podwyższonym ryzyku organizowanej na stadionie lub w hali sportowej także : informacje o sposobie zapewnienia identyfikacji osób biorących udział w niej udział.
|
W jakim terminie organizator imprezy masowej winien wystąpić do Burmistrza Żnina z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej?
|
 | Nie później niż na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy (art. 6 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych).
|
Jaką imprezę określa się mianem „imprezy masowej”?
|
 |
Kryteria imprezy masowej zawiera art.3 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2005r Nr 108, poz.909 – tekst jednolity):
„Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) imprezie masowej – należy przez to rozumieć imprezę sportową. artystyczną lub rozrywkową, na której liczba miejsc dla osób na stadionie, w innym obiekcie nie będącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy wynosi – nie mniej niż 1.000. a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy – nie mniej niż 300;
Art.3a. cyt. wyżej ustawy : „Nie są imprezami masowymi, w rozumieniu niniejszej ustawy, imprezy odbywające się w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki, a także imprezy organizowane w placówkach oświatowych, imprezy sportowe organizowane wyłącznie dla sportowców niepełnosprawnych, imprezy organizowane w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży oraz imprezy rekreacyjne."
|