Turystyka |
![]() |
TURYSTYCZNE PERŁY PAŁUK
Za stolicę Pałuk uznawany jest Żnin, miasto powiatowe leżące na Szlaku Piastowskim, przy drodze krajowej nr 5, 45 km na południe od Bydgoszczy i 35 km na północ od Gniezna. W Żninie znajduje się początkowa stacja zabytkowej kolejki wąskotorowej, popularnej "ciuchci". Zanim jednak wsiądziemy do kolejki, warto poświęcić trochę czasu na poznanie samego Żnina - miasta o bogatej, burzliwej historii sięgającej początków państwa polskiego.Pierwsza wzmianka o mieście znalazła się w Bulli Gnieźnieńskiej wystawionej w dniu 7 lipca 1136 roku przez papieża Innocentego II. W 1263 roku z rąk arcybiskupa Janusza II Żnin otrzymał prawa miejskie, natomiast w 1284 roku - prawo bicia własnej monety, o statusie monety obiegowej w całym państwie. Przez Żnin przechodził szlak handlowy łączący Śląsk z Gdańskiem (tzw. Szlak Bursztynowy). Jednakże dynamiczny rozwój miasta był wielokrotnie hamowany przez pożary, zarazy i wojny, wskutek których doszczętnie zniszczona została średniowieczna drewniana zabudowa.
Największą atrakcją turystyczną Pałuk jest wspomniana wcześniej kolejka wąskotorowa o rozstawie szyn 600 mm wraz z atrakcjami czekającymi na jej trasie: Żnin - Wenecja - Biskupin - Gąsawa. Pierwszy przystanek to Wenecja, miejscowość położona urokliwie między trzema jeziorami. Uwagę turystów przyciągają okazałe ruiny XIV-wiecznego zamku - siedziby Mikołaja Nałęcza, zwanego Krwawym Diabłem Weneckim. Naprzeciw ruin znajduje się siedziba Muzeum Kolei Wąskotorowej, w której podziwiać można eksponaty związane z dawnym transportem kolejowym: zabytkowe parowozy, wagony, urządzenia stacyjne, znaki kolejowe. Weneckie Muzeum (pierwsze w Polsce) w 1972 roku założyła grupa Miłośników Ziemi Pałuckiej w Żninie. Swoim funkcjonowaniem nawiązuje ono do tradycji Żnińskiej Kolei Powiatowej powstałej w 1894 roku.
Następnym przystankiem na trasie kolejki są "polskie Pompeje" - Biskupin z Muzeum Archeologicznym i rekonstrukcją osady kultury łużyckiej sprzed 2700 lat, która odkryta została w sierpniu 1933 roku przez miejscowego nauczyciela Walentego Szwajcera. Odkrywca Biskupina pochowany został na cmentarzu w Wenecji. Wizyta w Biskupinie nie wymaga rekomendacji i należy do obowiązkowych punktów pobytu każdego turysty na Pałukach. Część turystów w Biskupinie kończy swój pobyt na Pałukach. Warto jednak zatrzymać się tutaj na dłużej bowiem Pałuki, zwane "krainą 130 jezior", są jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Krajobraz charakteryzuje się licznymi jeziorami rynnowymi malowniczo położonymi pośród pagórków i lasów. Żnin stanowi także idealną bazę wypadową do wielu atrakcyjnych miejsc Regionu Kujawsko-Pomorskiego oraz Regionu Wielkopolskiego: Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Gniezno, Lednogóra, Inowrocław, Kruszwica, Ciechocinek, Licheń. Baza noclegowa i gastronomiczna Żnina jest dobrze przygotowana do obsługi ruchu turystycznego. Funkcjonują tutaj hotele o wysokim standardzie, campingi i ośrodki wypoczynkowe, malowniczo położone nad jeziorami oraz coraz popularniejsze gospodarstwa agroturystyczne.
Ciągle żywy na ziemi żnińskiej jest folklor. Tradycyjna sztuka regionu kultywowana jest m.in. przez zespół folklorystyczny "Pałuczanki" z Białożewina oraz żniński Zespół Pieśni i Tańca "Pałuki". Sztuka regionu jest również obecna w pracy twórców Pałuckiej Pracowni Rzeźby w Żninie. Wymienieni artyści, z blisko 100-letnim Chórem Męskim "Moniuszko" na czele, pełnią rolę ambasadorów regionu żnińskiego podczas licznych występów i wystaw w kraju oraz zagranicą. Żnin aktywnie włączył się w proces integracji europejskiej Polski, czego wyrazem jest współpraca z miastami partnerskimi: Albertirsa (Węgry), Birštonas oraz Soleczniki-Jaszuny (Litwa), Malacky (Słowacja), Mettmann (Niemcy), Ommen (Holandia), Veseli nad Moravou (Czechy). Otwarcie się na Europę i świat oraz kontakty zagraniczne Żnina symbolizuje ustawiony w rynku semafor z tabliczkami, na których widnieją nazwy miast partnerskich.
Zapraszamy do Żnina i na malownicze Pałuki!
Tekst: Urząd Miejski w Żninie |
|||||||
Zmieniony ( 08.11.2012. ) |