Start arrow Kultura
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Kultura Drukuj
Sztuka ludowa Pałuk

Położenie między Wielkopolską, Kujawami a Pomorzem spowodowało przenikanie się na Pałukach wpływów tych regionów. Kultura ludowa Pałuk należy do pnia wielkopolskiego. Jednak dialekt, kultura i sztuka ludowa, obyczaje i tradycje wykształciły na przestrzeni wieków określoną tożsamość Pałuczan, poczucie odrębności w stosunku do sąsiadów, patriotyzm lokalny oraz przywiązanie do ziemi. W czasach obecnych służą temu imprezy organizowane na terenie całych Pałuk np. „Jesień na Pałukach” w Żninie.

Tradycje kulturalne Pałuk sięgają jeszcze czasów średniowiecznych. Przejawiają się one przede wszystkim w zabytkach architektury, np. ruiny zamku w Wenecji, kościoły i wieża ratuszowa w Żninie.
Zmieniony ( 16.05.2011. )
 
bip facebook Aktualna pogoda w Żninie Dowiedz się więcej o Bydgoskiej Karcie Seniora Kliknij, aby ocenić urzšd. Kliknij, aby przejœć do platformy zakupowej. Trwa nabór dzieci do lat 3 do Żłobka Gminnego. Kliknij, aby pobrać wniosek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizujesz wydarzenie? Możesz złożyć wniosek o uzyskanie patronatu Burmistrza Żnina. Kliknij, aby pobrać. Dowiedz się więcej o strefie płatnego parkowania w Żninie. Panorama Żnina lgd paluki Kliknij, aby przejœć do portalu inwestora. prezentacja panoramiczna Muzeum Ziemi Pałuckiej Żniński Dom Kultury Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Miejski Osrodek Sportu Miejski Osrodek Pomocy Społecznej