Start
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Klimat Drukuj Email
Teren gminy należy do największego obszaru klimatycznego na terenie Polski tj.  Środkowowielkopolski. Klimat wyznaczają głównie masy powietrza napływającego znad Atlantyku i basenu Morza Śródziemnego. 

Klimat gminy Żnin związany jest z cyrkulacją znad północnego Atlantyku i basenu Morza Śródziemnego. Według regionalizacji klimatycznej W. Okołowicza i D. Martyna miasto położone jest w obrębie regionu kujawskiego, będącego strefą pośrednią pomiędzy wpływami kontynentalnymi i oceanicznymi. Lato jest dość wczesne i długie (90 - 94), zima względnie łagodna i krótka i obejmuje około 80 dni. Według A. Wosia gmina znajduje się w regionie XV - Środkowowielkopolski. Pod względem zajmowanego obszaru jest największym wydzielonym na obszarze Polski regionem klimatycznym. Centralną jego część stanowi Pojezierze Gnieźnieńskie. Region nie posiada dokładnych granic. Najmniej wyraźny jest odcinek granicy południowej, oddzielający go od regionu Południowopolskiego. Taki układ świadczy o wielu podobieństwach klimatycznych z sąsiadującymi obszarami.
 
Badania nad cechami klimatu całego kraju zostały przedstawione w Atlasie Klimatu Polski pod redakcja H. Lorenc. Gmina Żnin charakteryzuje się średnim rocznym ciśnieniem o wartości 1016 hPa. Warunki wietrzne zostały wykonane na wysokości 10 m.n.p.g. oraz w terenie otwartym i klasie szorstkości wynoszącej 0 - 1. Na podstawie tego prędkość wiatru w okresie wiosennym (III - V) to około 4 m/s, latem (VI - VIII) i jesienią (IX - XI) prędkość maleje do 3 - 3,5 m/s. Największa wartość przypada na zimę (XII - II) tj. 4 - 5 m/s. maksymalne wartości wietrzne mogą osiągać wartość do 20 m/s. Podobnie jak w całym kraju tak i na terenie gmin Żnin przeważają wiatry zachodnie i południowo - zachodnie. Ich wartość z całego sektora zachodnie wynosi około 55%. Zima przejawia się większym udziałem wiatrów wschodnich. Usłonecznienie przedstawione jako średnie roczne sumy wynosi 1600 - 1650 godzin. Średnia temperatura roczna wynosi około 8°C. Według kalendarzowych pór roku średnia temperatura przedstawia się następująco: wiosna 8°C, lato 18°C, jesień 8°C, zima od 0° do -1°C. Wilgotność względna powietrza wynosi 78 - 80%. Zachmurzenie średnie roczne w skali 0 - 8 (przy założeniu, że 0 - pogodnie, natomiast 8 - pochmurnie). Cechą charakterystyczną jest najmniejsza w kraju, roczna suma opadów rzędu 500 - 550 mm co powoduje stepowienie terenu. W półroczu ciepłym (V - X) wartość opadów sięga około 350 mm, natomiast w chłodnym wartość ta wynosi około 200 mm. Ciekawostką jest fakt, iż średnia roczna liczna dni z opadem o wartości większej lub równej 0,1 mm stanowi wartość 170. Gminę charakteryzuje duża liczba dni pochmurnych - 130. Pokrywa śnieżna występuje 50 - 60 dni w ciągu roku o średniej wysokości 6 cm. Długość okresu wegetacyjnego wynosi około 220 dni.

Zmieniony ( 09.08.2011. )
 
bip facebook Aktualna pogoda w Żninie Dowiedz się więcej o Bydgoskiej Karcie Seniora Kliknij, aby ocenić urzšd. Kliknij, aby przejœć do platformy zakupowej. Trwa nabór dzieci do lat 3 do Żłobka Gminnego. Kliknij, aby pobrać wniosek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizujesz wydarzenie? Możesz złożyć wniosek o uzyskanie patronatu Burmistrza Żnina. Kliknij, aby pobrać. Dowiedz się więcej o strefie płatnego parkowania w Żninie. Panorama Żnina lgd paluki Kliknij, aby przejœć do portalu inwestora. prezentacja panoramiczna Muzeum Ziemi Pałuckiej Żniński Dom Kultury Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Miejski Osrodek Sportu Miejski Osrodek Pomocy Społecznej