Start
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Lokalizacja Drukuj Email
Gmina Żnin położona jest w południowo - zachodniej części województwa kujawsko -pomorskiego i sąsiaduje z gminami: Barcin, Damasławek, Dąbrowa, Gąsawa, Janowiec Wielkopolski, Łabiszyn, Szubin, Wapno.

Według  J. Kondrackiego gmina należy do mezoregionu Pojezierze Gnieźnieńskie będącego częścią makroregionu Pojezierze Wielkopolskie. W podziale R. Galona obszar gminy określony jest jako Pojezierze Żnińskie.

Osią gminy jest droga krajowa nr 5 łącząca Bydgoszcz z Gnieznem i Poznaniem. Ważną rolę odgrywa również droga wojewódzka nr 251, przebiegająca od Inowrocławia w kierunku Wągrowca. Dzięki tak dogodnemu połączeniu można swobodnie dotrzeć i odwiedzić Żnin i okolice.

Teren gminy Żnin znajduje się w obrębie krainy historyczno - etnograficznej, którą określa się mianem Pałuk.
Krajobraz regionu charakteryzuje się licznymi jeziorami rynnowymi położonymi pośród pagórków i lasów. Stąd tez Pałuki nazywane są „krainą 130 jezior”.

Zmieniony ( 09.08.2011. )
 
bip facebook Aktualna pogoda w Żninie Dowiedz się więcej o Bydgoskiej Karcie Seniora Kliknij, aby ocenić urzšd. Kliknij, aby przejœć do platformy zakupowej. Trwa nabór dzieci do lat 3 do Żłobka Gminnego. Kliknij, aby pobrać wniosek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizujesz wydarzenie? Możesz złożyć wniosek o uzyskanie patronatu Burmistrza Żnina. Kliknij, aby pobrać. Dowiedz się więcej o strefie płatnego parkowania w Żninie. Panorama Żnina lgd paluki Kliknij, aby przejœć do portalu inwestora. prezentacja panoramiczna Muzeum Ziemi Pałuckiej Żniński Dom Kultury Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Miejski Osrodek Sportu Miejski Osrodek Pomocy Społecznej