Start
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Żnin znany i nieznany - Maj Drukuj Email
07.06.2013.
Pytanie 18 (3 maja 2013): W jakim miesiącu i roku ukazał się, w jakim nakładzie, formacie i objętości wydrukowany był pierwszy numer Pałuk?
 
Odpowiedź: Pierwszy numer Pałuk ukazał się 20 lutego 1991 r., liczył 8 stron w formacie A4 i wydrukowano go w nakładzie 1000 egzemplarzy.

Punkty otrzymują:
Eligiusz Kwiatkowski 10
Maria Walczak 9
Krzysztof Walczak 8
Monika Andruszkiewicz 7
Maria Rutkowska 6
Tomasz Jagodziński 5
Kinga Wielgosz 4
Robert Wiewióra 3
Adam Wielgosz 2
Weronika Cichońska 1
 
Komentarz Mirosławy Roszak - Redaktor Portalu palukitv.pl - w Radiu Żnin FM z dnia 6 maja 2013
 
 

Pytanie 19 (10 maja 2013): Miejski Klub Sportowy Pałuczanka Żnin obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia istnienia, jednak historia piłki nożnej w Żninie jest dłuższa. Gdzie powstało pierwsze boisko do piłki nożnej, kiedy i jakie drużyny rozegrały na nim pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej?
 
Odpowiedź: W 1922 roku rozpoczęto budowę pierwszego w Żninie boiska piłkarskiego na Placu Zamkowym. W kwietniu 1923 roku rozegrany został pierwszy mecz piłki nożnej pomiędzy KSMM Młodzież a TG Sokół z okazji otwarcia boiska na Placu Zamkowym w Żninie, które zostało wybudowane przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.

Punkty otrzymują:
Kinga Wilczyńska – 10 pkt.
Agata Wilczyńska - 9 pkt.
Kinga Wielgosz - 8 pkt.
Robert Wiewióra - 7 pkt.
Adam Wielgosz - 6 pkt.
Monika Andruszkiewicz - 5 pkt.
Tomasz Jagodziński – 4 pkt.
Eligiusz Kwiatkowski - 3 pkt.
Maria Walczak – 2 pkt.
Krzysztof Walczak – 1 pkt.

Miejski Klub Sportowy Pałuczanka Żnin obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia, jednak historia piłki nożnej w Żninie jest znacznie dłuższa.

20 listopada 1910 roku z inicjatywy Jana Królaka, który przybył do Żnina z Inowrocławia, powstało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Już w okresie zimowym prowadzone były ćwiczenia w sali restauratora Józefa Bukowskiego, a w okresie letnim w ogrodzie Jana Rucińskiego. Stowarzyszenie podjęło się stworzenia zespołu piłkarskiego, by w 1922 roku rozpocząć budowę pierwszego w Żninie boiska piłkarskiego na Placu Zamkowym. Jaki duch panował wówczas w narodzie polskim i mieszkańcach Żnina, niech świadczą słowa wypisane na jednym z zaproszeń na zebranie organizacyjne: „Spodziewamy się, że każdy uświadomiony Polak, patrzący w przyszłość, nie tylko powinien być członkiem takiego towarzystwa i z tego być dumnym, lecz również swą współpracą przyczynić się do wzrostu towarzystwa, utrwalania jego siły zewnętrznej i wyrobienia mu powagi i znaczenia na zewnątrz, a tym samym przyczynić się dobru ogólnemu swego społeczeństwa”.

Działalność piłkarska w Żninie wywodzi się również z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, które zawiązało się na zebraniu organizacyjnym 7 stycznia 1917 roku. Organizatorami byli księża Posadzy i Pomianowski. Stowarzyszenie to ukierunkowane było na działalność sportową. W 1920 roku zakupiono podręcznik Prawidła gier ruchowych, w którym jednym z rozdziałów była piłka nożna. Wkrótce zakupiono 2 piłki nożne i przystąpiono do ćwiczeń. Z braku boiska ćwiczenia odbywały się na łące, udostępnionej przez pana Szczodrowskiego, pod nadzorem wachmistrza Rodziewicza. W 1922 roku skompletowano zespół piłkarski odpowiednio już przygotowany i zdolny rozgrywać mecze piłkarskie. W kwietniu 1923 roku rozegrany został pierwszy mecz piłki nożnej pomiędzy KSMM Młodzież a TG Sokół z okazji otwarcia boiska na Placu Zamkowym w Żninie, które łącznie z bramkami zostało wybudowane przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Od tego momentu następował szybki rozwój tej dyscypliny sportu w Żninie i trwał aż do wybuchu wojny.

Pałuczanka wielokrotnie triumfowała w mistrzostwach Pałuk w piłce halowej, jest zdobywcą Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim w 1964 roku, zwyciężyła w międzynarodowym turnieju seniorów w Veseli w Czechach, juniorzy starsi w 1972 roku zostali wicemistrzem woj. bydgoskiego, seniorzy trzykrotnie awansowali do IV ligi (1976, 1993, 2002), młodzicy młodsi zostali mistrzem woj. bydgoskiego w 1985 roku, młodzicy starsi w 1987 roku zwyciężyli w wojewódzkim turnieju Piłkarska Kadra Czeka. To tylko niektóre sukcesy sekcji piłkarskiej, która w przeciągu całego okresu działalności była dyscypliną wiodącą.
 
Komentarz Leszka Sudaka - Prezesa MKS Pałuczanka Żnin - w Radiu Żnin FM z dnia 13 maja 2013

 Pytanie 20 (17 maja 2013): Jakie nowatorskie rozwiązanie marketingowo-reklamowe wprowadziła Anna Krzycka w czasopiśmie "Moja Przyjaciółka"?
 
Odpowiedź: Anna Krzycka w roku 1935 wymyśliła nowatorski sposób reklamy: każda czytelniczka, która przyciągnie nowego prenumeratora dostanie w zamian nagrodę (swetry, motki wełny, serwisy do kawy, perfumy z Paryża). Ponadto Krzycka udoskonaliła swój pomysł wysyłając osobisty list do tysięcy kobiet w Polsce, w którym nakłaniała do swojego czasopisma proponując bezpłatną miesięczną prenumeratę, bez późniejszych zobowiązań.

Punkty otrzymują:
Kinga Wilczyńska 10
Agata Wilczyńska 9
Eligiusz Kwiatkowski 8
Kinga Wielgosz 7
Robert Wiewióra 6
Adam Wielgosz 5
Maria Walczak 4
Krzysztof Walczak 3
Monika Andruszkiewicz 2
 
Komentarz Kazimierza Wierskiego w Radiu Żnin FM z dnia 20 maja 2013

 Pytanie 21 (24 maja 2013): Jak nazywał się urodzony w Żninie, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau, który w lipcu 1944 wraz z dwójką innych mężczyzn ocalił przed zniszczeniem księgi ewidencyjne Romów w obozie cygańskim, w jaki sposób je zabezpieczyli?
 
Odpowiedź: Więźniem tym był urodzony w Żninie Tadeusz Joachimowski. Po wybuchu II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau  jako polski więzień polityczny z numerem 3720. W obozie pełnił funkcje pisarza. W lipcu 1944 Joachimowski wraz z Ireneuszem Pietrzykiem i Henrykiem Porębskim  zapisał się na kartach historii wynosząc z biur obozowych księgi ewidencyjne Romów.  Księgi zostały zawinięte w ubrania i włożone do wiadra. Zakopano je w pobliżu baraku 31. W 1949 roku dzięki zeznaniom Joachimowskiego  zostały odnalezione i stanowią bogate źródło historyczne, ich treść opublikowano w 1993roku. Tadeusz Joachimowski przeżył piekło wojny i w 1944 został przeniesiony do Buchenwaldu. Jego powojenna relacja jest cennym źródłem informacji o warunkach panujących w Auschwitz.

Punkty otrzymują:

Eligiusz Kwiatkowski 10
Maria Walczak 9
Krzysztof Walczak 8
Kinga Wilczyńska 7
Agata Wilczyńska 6
Robert Wiewióra 5
Kinga Wielgosz 4
Adam Wielgosz 3
Monika Andruszkiewicz 2

Pytanie 22 (31 maja 2013): Kult świętych jest ważną częścią życia każdego katolika. Od wieków jest obecny w pałuckich kościołach. Jednym z nich jest św. Benon. Który ze żnińskich kościołów był miejscem kultu Świętego? Od którego roku istniało w nim bractwo św. Benona?
 
Odpowiedź: Święty Benon – jedna z ważniejszych postaci w kościele katolickim, Saksończyk, biskup miśnieński. Kanonizowany w  1523 roku. Orędownik chorych, rybaków i zwierząt domowych. Był otoczony kultem w żnińskim kościele pod wezwaniem św. Marcina w Górze. Od 1787 roku istniało w nim Bractwo św. Benona. Celem bractwa była szeroko pojęta pomoc charytatywna. W żnińskiej świątyni, w lewym ołtarzu wstawiono obraz św. Benona. Wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest 16 czerwca.

Punkty otrzymują:
Kinga Wilczyńska - 10 pkt
Agata Wilczyńska - 9pkt
Eligiusz Kwiatkowski - 8pkt
Maria Walczak - 7pkt
Krzysztof Walczak - 6pkt
Kinga Wielgosz - 5pkt
Robert Wiewióra - 4pkt
Adam Wielgosz - 3pkt
Monika Andruszkiewicz - 2pkt
Maria Rutkowska - 1 pkt

 
bip facebook Aktualna pogoda w Żninie Dowiedz się więcej o Bydgoskiej Karcie Seniora Kliknij, aby ocenić urzšd. Kliknij, aby przejœć do platformy zakupowej. Trwa nabór dzieci do lat 3 do Żłobka Gminnego. Kliknij, aby pobrać wniosek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizujesz wydarzenie? Możesz złożyć wniosek o uzyskanie patronatu Burmistrza Żnina. Kliknij, aby pobrać. Dowiedz się więcej o strefie płatnego parkowania w Żninie. Panorama Żnina lgd paluki Kliknij, aby przejœć do portalu inwestora. prezentacja panoramiczna Muzeum Ziemi Pałuckiej Żniński Dom Kultury Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Miejski Osrodek Sportu Miejski Osrodek Pomocy Społecznej