Start
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Żnin znany i nieznany - Lipiec Drukuj Email
Pytanie 27 (5 lipca 2013): W najbliższy weekend w Żninie rozpoczynają się główne obchody Jubileuszu 750-lecia miasta. Z tej okazji gościem honorowym będzie amerykańska kongreswoman  Marcy Kaptur. Co wiąże ze Żninem i Pałukami panią Kaptur, jakim ważnym wydarzeniem dotyczącym Polski wsławiła się na arenie międzynarodowej?
 
Odpowiedź: Marcy Kaptur urodziła się 17 czerwca 1946 roku w Toledo( Ohio). Od 1982 roku z ramienia Partii Demokratów zasiada w Izbie Reprezentantów w amerykańskim Kongresie. Jej niewątpliwym sukcesem jest to, że żadna inna kobieta nie zwyciężała wyborów tyle razy. Ponadto pani Kaptur ma korzenie polskie, jej rodzina od strony ojca wywodzi się z Pałuk. Największym sukcesem politycznym pani kongreswoman było przekazanie dla Polski  odtajnionych archiwaliów katyńskich z USA za co otrzymała  Krzyż Komandorski  Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Była również gościem głównych obchodów Jubileuszu miasta Żnina. Uczestniczyła w konferencji  tematycznie związanej z Anną Krzycką oraz kobietami  sukcesu pt. „Kobieta, siła, sukces. Bądźmy jak Anna Krzycka. Kobieta w dobie kryzysu”. Od władz miasta otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Żnin.
 
Punkty otrzymują:
Monika Andruszkiewicz - 10pkt
Kinga Wilczyńska - 9pkt
Agata Wilczyńska - 8pkt
Maria Walczak - 7pkt
Eligiusz Kwiatkowski - 6pkt
Krzysztof Walczak - 5pkt
Tomasz Jagodziński - 4pkt
Kinga Wielgosz - 3pkt
Robert Wiewióra - 2pkt
Adam Wielgosz - 1pkt

Pytanie 28 (12 lipca 2013): Kultura i sztuka od zawsze towarzyszy człowiekowi w rożnych aspektach życia. Również Żnin i jego mieszkańcy mają spore zasługi w tej dziedzinie. W naszym mieście działał teatr im. Alberta Tison, który przez cały okres swojej działalności stworzył wiele wspaniałych widowisk, ponadto otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Kto był założycielem, dyrektorem i reżyserem spektakli teatru? W jakich latach działał teatr im. Alberta Tison w Żninie? 
 
Odpowiedź: Założycielem, dyrektorem oraz reżyserem wszystkich spektakli teatru im. Alberta Tisona w Żninie był Jerzy Lach- absolwent filologii polskiej w na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu, dyplomowany reżyser dramatu, menadżer MBA. Razem z teatrem im. Alberta Tisona  zrealizował 22 przedsięwzięcia, w tym spektakle uliczne, widowiska plenerowe, etiudy filmowe. Uczestniczył w wielu festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Teatr działał 12 lat (1986- 1998) i zdobył wiele prestiżowych nagród m.in.: Nagroda Artystyczna Młodych im. St. Wyspiańskiego, Prix special jury za spektakl pt. Spotkaliśmy się tu tylko na chwilę na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Casablance, FELIX – nagroda Gazety Wyborczej, Nagroda Wojewody Bydgoskiego za upowszechnianie kultury teatralnej itd. Dzięki działalności teatru oraz jego twórcy mieszkańcy Żnina mogli poczuć wspaniałą atmosferę kultury teatralnej, na żywo obcować ze sztuką i cieszyć się wspaniałymi widowiskami.

Punkty otrzymują:
Monika Andruszkiewicz - 10pkt
Maria Walczak - 9pkt
Krzysztof Walczak - 8pkt
Kinga Wilczyńska - 7pkt
Agata Wilczyńska - 6pkt
Kinga Wielgosz - 5pkt
Robert Wiewióra - 4pkt
Eligiusz Kwiatkowski - 3pkt
 

Pytanie 29 (19 lipca 2013): Obchodzony właśnie rok Jubileuszu Żnina jest wspaniałą okazją do przypomnienia mieszkańcom poprzednich obchodów  miasta. Uroczystości  rocznicowe można przeżywać w różny sposób, zarówno poprzez uczestnictwo w koncertach czy wystawach, ale także poprzez sport, który w Żninie jest szczególnie mocno zakorzeniony. Z okazji 725-lecia nadania praw miejskich w naszym mieście odbył się mecz piłkarski. Kiedy odbyło się to spotkanie, jakie drużyny stanęły naprzeciw siebie?
 
Odpowiedź: Sport w Żninie posiada długie i wspaniałe tradycje. Szczególnie piłka nożna zdobyła sympatię mieszkańców miasta. Na Stadionie Miejskim od 1930 roku odbywają się przeróżne imprezy sportowe, w tym także ważne dla Żnina mecze. Z okazji 725-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu piłkarze postanowili uczcić to święto w sposób najbardziej im znany i lubiany - poprzez mecz piłkarski. 26 października 1988r. na wyremontowanym stadionie odbył się mecz pomiędzy Dnieprem Czerkasy (II liga ZSRR) i Pałuczanką Żnin, który obserwowało 3 tysiące widzów.

Punkty otrzymują:
Kinga Wilczyńska - 10pkt
Agata Wilczyńska - 9pkt
Kinga Wielgosz - 8pkt
Robert Wiewióra - 7pkt
Adam Wielgosz - 6pkt
Eligiusz Kwiatkowski - 5pkt
Maria Walczak - 4pkt
Krzysztof Walczak - 3pkt
Tomasz Jagodziński - 2pkt
Monika Andruszkiewicz - 1pkt

Pytanie 30 (26 lipca 2013): Gdzie, w którym roku i z czyjej inicjatywy powstało jedyne w Europie Muzeum Sportów Motorowodnych? 
 
Odpowiedź: Żnin jako stolica Pałuk pełni także zaszczytną funkcję polskiej stolicy sportu motorowodnego. Na takie miano miasto zasłużyło organizując w latach 1979-2011 aż 34 razy zawody motorowodne m.in. 10 razy mistrzostwa świata i 13 razy mistrzostwa Europy. Z okazji  25-lecia organizacji zawodów, w 2004 roku z inicjatywy Józefa Kowalkiewicza i Stefana Czarneckiego w Żninie zostało otwarte jedyne w Europie Muzeum Sportów Motorowodnych. Muzeum posiada w swoich zbiorach m.in.: medale, puchary, śruby napędowe, silniki, prospekty. Dzięki tej inicjatywie zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści mają niepowtarzalną okazję do poznania historii tego sportu, który przez wiele lat gościł w grodzie Śniadeckich.

Punkty otrzymują:
Eligiusz Kwiatkowski - 10 pkt
Maria Walczak - 9 pkt
Krzysztof Walczak - 8 pkt

Niestety pozostałe odpowiedzi zawierały błędy lub były niekompletne.
 
bip facebook Aktualna pogoda w Żninie Dowiedz się więcej o Bydgoskiej Karcie Seniora Kliknij, aby ocenić urzšd. Kliknij, aby przejœć do platformy zakupowej. Trwa nabór dzieci do lat 3 do Żłobka Gminnego. Kliknij, aby pobrać wniosek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizujesz wydarzenie? Możesz złożyć wniosek o uzyskanie patronatu Burmistrza Żnina. Kliknij, aby pobrać. Dowiedz się więcej o strefie płatnego parkowania w Żninie. Panorama Żnina lgd paluki Kliknij, aby przejœć do portalu inwestora. prezentacja panoramiczna Muzeum Ziemi Pałuckiej Żniński Dom Kultury Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Miejski Osrodek Sportu Miejski Osrodek Pomocy Społecznej