Start arrow Aktualności arrow 78. rocznica wybuchu II WŚ
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
78. rocznica wybuchu II WŚ Drukuj Email
01.09.2017.
druga-wojna-swiatowa
Dziś, 1 września mija 78. rocznica napaści III Rzeszy na Polskę, a tym samym rozpoczęcia największej w historii II wojny
światowej. O napaści poinformowało Polskie Radio:

- Halo, halo. Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. O godzinie 5.40 oddziały niemieckie przekroczyły polską granicę, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast. Za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny - mówił spiker.

II wojna światowa  była jednym z najtragiczniejszych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. Trudno wciąż policzyć wszystkie jej ofiary, niektóre źródła podają, że pochłonęła ona życie nawet 72 mln ludzi. Historycy szacują, że w okresie od 1939 do 1945 roku zginęło prawie 6 mln obywateli naszego kraju.
Dziś, w dniu 78. rocznicy oddajmy hołd wszystkim ofiarom, pochylmy się nad ich losem z szacunkiem i ocalmy od zapomnienia.
 
"A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy.  Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Wysiłek całego narodu musi iść w jednym kierunku.  Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa"
Zmieniony ( 01.09.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »