Start arrow Środowisko arrow Ochrona powietrza
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Ochrona powietrza Drukuj Email
05.02.2019.

Sprawdź prognozę jakości powietrza


JAK WALCZYĆ ZE SMOGIEM?

Jak co roku z rozpoczętym sezonem jesienno-zimowym pojawia się problem zanieczyszczonego powietrza często nazywanym „smogiem”. Sezon grzewczy i związane z nim palenie w piecu sprzyja powstawaniu dużej ilości dymu, zwłaszcza w zwartej zabudowie głównie w miastach. W przypadku posiadania starego pieca węglowego, poprzez wprowadzenie kilku prostych zasad, możemy ograniczyć w pewnym stopniu niską emisje do powietrza.

Do tych zasad należy m. in.:

 • kupowanie certyfikowanych paliw z wiarygodnych źródeł
 • stosowanie odpowiednich paliw do rodzaju urządzeń grzewczych
 • regularne czyszczenie przewodów kominowych
 • dbanie o stan instalacji spalania
 • palenie efektywne. Spalanie prawidłowe to bezdymne spalanie.  

Warto również zmienić swoje nawyki i spróbować innych metod palenia w domowym piecach, dostosowanych do ich typu.

Zachęcamy więc do zapoznania się z zasadami efektywnego i czystego palenia:

 

 1. Pierwszym takim sposobem jest rozpalanie od góry więcej informacji pod linkiem: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/ 


  Jak widać na powyższym filmie pomimo zastosowania takich samych piecyków oraz takiej samej ilości węgla, piec w którym zastosowano metodę spalania „od góry” ogrzewał otoczenie o ponad godzinę dłużej.
 2. Do innych sposobów należy palenie kroczące, szczegółowe informacje na czym to palenie polega znajdą Państwo pod linkiem: 
  http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/palenie-kroczace/
 3. Kolejnym sposobem jest po prostu dokładanie mniejszych porcji opału do pieca.

Na potrzeby artykułu wykorzystano materiały (w tym grafika) zamieszczone na stronie www.czysteogrzewanie.pl, na zasadach określonych w licencji Creative Commons BY-SA.

Treści zamieszczone w powyższym artykule również objęte są w/w licencją.


W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców w sprawie czystego powietrza Gmina Żnin od 2017 roku wspiera mieszkańców i zachęca do wymiany starych systemów grzewczych na proekologiczne w formie dotacji. Warunkiem uzyskania dotacji jest likwidacja starego kotła i wymiana na nowy.

Przewidziano dotacje w wysokości do 50% poniesionych kosztów, jednakże nie więcej niż:

 • 2500 zł dla kotłów na ekogroszek i przyłączenia nieruchomości do sieci ciepłowniczej (przewidziano maksymalnie 12 dotacji w bieżącym roku); 
 • 3500 zł dla kotłów na pellet, kotłów kondensacyjnych, kotłów olejowych, kotłów na gaz płynny i kotłów na elektrycznych (przewidziano maksymalnie 10 dotacji w bieżącym roku);
 • 3500 zł dla kotłów na gaz ziemny (przewidziano maksymalnie 10 dotacji w bieżącym roku) 
 • 5000 zł dla pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych (przewidziano maksymalnie 10 dotacji w bieżącym roku).

Zastosowane kotły muszą być urządzeniami nowymi, wykonanymi fabrycznie i nie mogą w swojej konstrukcji posiadać rusztu awaryjnego. Kotły powinny spełniać wymogi określone w normie PN EN 303-5:2012.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z dotacji mogą po wykonaniu instalacji złożyć wniosek o udzielenie dofinansowania. Po złożeniu wniosku i dokonaniu protokolarnego odbioru przez pracownika Urzędu Miejskiego w Żninie, beneficjenci dotacji zawierać będą z Gminą Żnin umowy, na podstawie których wypłacona zostanie dotacja.

Szczegółowe zasady udzielania dotacji zawarto w regulaminie, stanowiącym załącznik do poniższej uchwały: http://edzienniki.bydgoszcz.uw.gov.pl/#/legalact/2019/320/ 

Druki wniosków o przyznanie dotacji są dostępne w Urzędzie Miejskim w Żninie w pok. 41 (I piętro) lub w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Żninie w zakładce Środowisko folder Dotacje http://bip.umznin.pl/dokumenty/5778. Więcej informacji na temat dotacji uzyskać można telefonując pod numer: 52 30 31 301 wew. 158. 


Informujemy, że od 19 września 2018 roku trwa nabór na dofinansowanie w ramach projektu „Czyste Powietrze” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Projekt jest skierowany dla osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. WFOŚiGW w Toruniu przyjmuje wnioski o dofinasowanie w Programie Czyste Powietrze dla nieruchomości zlokalizowanych tylko i wyłącznie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Program przewiduje dofinansowanie w postaci dotacji lub/i pożyczki m.in. na:

 • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
 • docieplenie przegród budynku
 • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
 • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej)
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Więcej szczegółowych informacji o tym programie znajdą Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/

WFOŚiGW w Toruniu wprowadził  również kilkanaście linii kredytowych dla osób fizycznych na przedsięwzięcia proekologiczne, zmierzających m.in do poprawy jakości powietrza, poprzez zwiększenie efektywności energetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą kredytowania Funduszu. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
http://www.wfosigw.torun.pl/strona-294-linie_kredytowe_bos.html
 


Dokumentacje i opracowania dla gminy Żnin dotyczące czystego powietrza można znaleźć na naszej stronie internetowej www.bip.umznin.pl
1.    Program ochrony środowiska dla gminy Żnin
2.    Plan gospodarki niskoemisyjnej gminy Żnin


Informujemy, że Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego opracowuje projekt uchwały antysmogowej. Więcej o konsultacjach znajdą Państwo tutaj:

https://bip.kujawsko-pomorskie.pl/informacja-o-terminie-rozpoczecia-konsultacji-projektu-uchwaly-sejmiku-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego-w-sprawie-wprowadzenia-na-obszarze-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego-ograniczen-i-zakazow-w-zakre/

Zmieniony ( 18.03.2019. )
 
bip facebook Aktualna pogoda w Żninie Dowiedz się więcej o Bydgoskiej Karcie Seniora Kliknij, aby ocenić urzšd. Kliknij, aby przejœć do platformy zakupowej. Trwa nabór dzieci do lat 3 do Żłobka Gminnego. Kliknij, aby pobrać wniosek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizujesz wydarzenie? Możesz złożyć wniosek o uzyskanie patronatu Burmistrza Żnina. Kliknij, aby pobrać. Dowiedz się więcej o strefie płatnego parkowania w Żninie. Panorama Żnina lgd paluki Kliknij, aby przejœć do portalu inwestora. prezentacja panoramiczna Muzeum Ziemi Pałuckiej Żniński Dom Kultury Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Miejski Osrodek Sportu Miejski Osrodek Pomocy Społecznej