Podstawowe informacje o Gminie |
![]() |
![]()
Pod względem fizyczno-geograficznym gmina znajduje się w granicach tzw. mezoregionu Pojezierza Gnieźnieńskiego stanowiącego fragment Pojezierza Wielkopolskiego, pod względem geobotanicznym jest częścią Krainy Wielkopolsko-Kujawskiej. Teren gminy stanowi wysoczyznę polodowcową z sandrami i rynnami jeziornymi.
Gmina Żnin zajmuje obszar 251,55 km2 i jest zamieszkiwana przez:
- 24.690 mieszkańców (stan na 31.12.2006r.), - 24.664 mieszkańców (stan na 30.09.2007r.), - 24.653 mieszkańców (stan na 31.01.2009r.).
- 24.506 mieszkańców (stan na 19.03.2013r.)
Gęstość zaludnienia wynosi ok. 97 mieszkańców na 1 km2.
Struktura ludności wg wieku:
Gmina leży w zachodniej, cieplejszej części środkowej dzielnicy klimatycznej z najmniejszymi rocznymi sumami opadów. Średnia roczna temperatura wynosi 7,5ºC, najcieplejszym miesiącem jest lipiec – średnia temperatura 17,7ºC, najzimniejszym – luty z temperaturą -3,2ºC. Lata i zimy trwają ok. 90 dni, okres wegetacyjny ok. 220 dni. Dni z całodzienną temperaturą ujemną jest ok. 40, natomiast ze średnią temperaturą 25ºC – 28 dni. Pokrywa śnieżna zalega ok. 60 dni w roku. Dominują wiatry zachodnie. Charakterystyczne dla regionu są częste zmiany pogody oraz najniższe w Polsce sumy opadów (ok. 500mm na rok). Efektem tego jest stepowienie krajobrazu.
Gleby
Gminę charakteryzuje duże zróżnicowanie gleb. Przeważają gleby wytworzone w glinach. Większość gleb charakteryzują klasy IIIb – IVa, wykazują one duży stopień zbielicowania. Gleby brunatne odznaczają się wyższymi klasami II i IIIa. Czarne ziemie towarzyszą glebom wytworzonym z glin i zajmują obniżenia terenowe. Gleby torfowe, murszowo-torfowe i mułowo-torfowe występują w dolinach cieków i jezior oraz zagłębieniach bezodpływowych. Sporadycznie spotyka się piaski gliniaste mocne podścielone glinami klas IIIa – IIIb. W litych piaskach sandrowych powstały gleby piaszczyste, słabogliniaste, całkowite lub płytkie klas IVb-V-VII.
Struktura typów gleb w gminie Żnin:
Agroklimat, warunki wodne i rzeźba terenu są bardzo korzystne, wskaźnik bonitacji wynosi 1,17 dla gruntów ornych i 0,78 dla użytków zielonych.
Surowce mineralne
Gmina posiada ubogą bazę surowcową. Surowce ilaste reprezentowane są przez gliny zwałowe, piaszczyste, z domieszką żwirów i otoczaków. Surowce okruchowe występują jako piaski akumulacji rzecznej, piaski eolityczne, piaski i żwiry akumulacji glacjalnej oraz akumulacji wodno-lodowcowej. Przeprowadzone prace poszukiwawcze za węglem brunatnym doprowadziły do stwierdzenia nieopłacalności eksploatacji tego surowca (ze względu na małą miąższość i nieodpowiednie kryterium bilansowości). Torfy związane z doliną Gąsawki należą do torfowisk niskich i charakteryzują się drobnymi właściwościami opałowymi i izolacyjnymi. Złoża surowców budowlanych gminy nie są w stanie zaspokoić jej potrzeb, tym bardziej, że centralne obszary perspektywiczne kolidują z terenami ochrony przyrody i krajobrazu.
Inne informacje o gminie
|
|
Zmieniony ( 20.03.2013. ) |