Start arrow Miasto arrow Historia
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Historia Żnina Drukuj
Spis treści
Historia Żnina
Pradzieje
Średniowiecze
Nowożytność
Lata 1795-1918
20-lecie międzywojenne
II wojna światowa
Żnin w czasach PRL
Żnin po roku 1989

 

 

 

 

 

 

DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE

Gdy dnia 1 stycznia 1919 r. W Poznaniu doszło do wybuchu powstania Wielkopolskiego, także i Żninianie stanęli do walki o powrót w granice Polski. Jeszcze tego samego dnia powstańcom udało się opanować miasto, ale tydzień później zostało ono odbite przez Niemców. Ostatecznie Żnin odzyskał niepodległość 12 stycznia 1919 roku. (fotografia 9)


Gospodarka miasta wiązała się z rolnictwem i jego obsługą. Prężnie działały dwie mleczarnie, cukrownia, rzeźnia, młyn, fabryka powozów, dwie fabryki maszyn, w tym fabryka maszyn rolniczych oraz browar. Na początku lat 30-tych XX wieku, Żnin zamieszkiwało 5,5 tysiąca osób. W latach 1931-1932 zbudowano w Żninie elektrownię. Rozwijało się szkolnictwo, kwitło życie kulturalne, w mieście za sprawą drukarni Anny i Alfreda Krzyckich wydawano kilka czasopism. Ich przygoda z prasą rozpoczęła się w 1934 roku. W drukarni Krzyckich tworzono takie czasopisma jak : „Ilustrowany Kurier Pałucki", „Ilustrowany Kurier Powszechny" oraz „Ilustrowany Kurier Pomorski. W połowie 1939 roku łączny nakład trzech „IKP" osiągnął około 120 000 egzemplarzy. (fotografia 15) W zakładach A. Krzyckiego drukowano też tygodnik dla dzieci „Mój Świat" z dodatkiem „Mój Światek". W 1934 roku ukazało się nowe czasopismo: "Moja Przyjaciółka-Ilustrowany dwutygodnik kobiecy" i osiągnęło niewyobrażalny sukces. "Moja Przyjaciółka" stała się najpoczytniejszym pismem kobiecym w kraju. (fotografia 14) Krzycka wprowadziła szereg nowatorskich pomysłów reklamowych i marketingowych. Na łamach gazety kobiety z całej Polski wymieniały się poradami, opiniami. Znajdowały się w niej aż 22 działy, m.in."Moda", "Dziecko", "Ogródek", "Wieś", "Kosmetyka", "Higiena i Zdrowie", "Dobra Gospodyni". W 1939 roku Krzycka wymyśliła kolejne pismo, które miało być typowo związane z modą. "Rewia Mody" zawierała w sobie wykroje strojów kobiecych i dziecięcych. Było to niepowtarzalne przedsięwzięcie na skalę europejską. Wydrukowano kilka egzemplarzy próbnych. Wybuch wojny przerwał sukces wydawniczy Krzyckich.Zmieniony ( 05.02.2014. )
 
bip facebook Aktualna pogoda w Żninie Dowiedz się więcej o Bydgoskiej Karcie Seniora Kliknij, aby ocenić urzšd. Kliknij, aby przejœć do platformy zakupowej. Trwa nabór dzieci do lat 3 do Żłobka Gminnego. Kliknij, aby pobrać wniosek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizujesz wydarzenie? Możesz złożyć wniosek o uzyskanie patronatu Burmistrza Żnina. Kliknij, aby pobrać. Dowiedz się więcej o strefie płatnego parkowania w Żninie. Panorama Żnina lgd paluki Kliknij, aby przejœć do portalu inwestora. prezentacja panoramiczna Muzeum Ziemi Pałuckiej Żniński Dom Kultury Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Miejski Osrodek Sportu Miejski Osrodek Pomocy Społecznej