Start arrow Miasto arrow Historia
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Historia Żnina Drukuj
Spis treści
Historia Żnina
Pradzieje
Średniowiecze
Nowożytność
Lata 1795-1918
20-lecie międzywojenne
II wojna światowa
Żnin w czasach PRL
Żnin po roku 1989

 

 

 

 

 

 

ŻNIN PO ROKU 1989

Procesy gospodarcze wymusiły wiele zmian w żnińskich zakładach pracy i administracji. Zniknęły Rady Narodowe, Milicję Obywatelską przemieniono w Policję. Wraz z zaprzestaniem centralnego planowania produkcji
i różnego rodzaju inwestycji, konieczna była weryfikacja dotychczasowego zatrudnienia i dostosowanie produkcji
w żnińskich fabrykach. Niezbędna stała się ocena tego, co powołał do życia poprzedni ustrój, bowiem niejednokrotnie państwo dokładało do stworzonych przez siebie projektów.


Częstym problemem żnińskich przedsiębiorstw była kwestia własności zakładu. O swoje prawa zaczęli upominać się potomkowie poprzednich właścicieli, którym majątek zabierała władza ludowa, często nie do końca zgodnie z prawem. Taka sytuacja miała chociażby miejsce w przypadku żnińskiego browaru. Po odzyskaniu browaru przez prawowite właścicielki w 1995 roku, nie udało się osiągnąć konsensusu z Browarami Bydgoskimi w sprawie dalszego użytkowania przez nie żnińskiego browaru. Ostatecznie zakład został sprzedany w prywatne ręce i po około rocznej przerwie wznowił produkcję. Niestety pomimo udanego startu, z czasem zmiany w kierownictwie doprowadziły do pogorszenia sytuacji zakładu. W konsekwencji piętrzących się problemów, żniński browar zakończył produkcję w 2007 roku.


ŻEFAM i "Spomasz" stanęły po 1989 roku przed trudną sytuacją. Konieczna była redukcja zatrudnienia
i dostosowanie produkcji do porzeb rynku. Miało to związek ze zmianami zachodzącymi w całym bloku sowieckim, który był głównym odbiorcą żnińskich produktów. Zakłady zostały sprywatyzowane odpowiednio w 1995 i 2002 roku i ze zmiennym szczęściem kontynuowały swoją działalność.


Żnińska mleczarnia, która w 1987 roku świętowała 100-lecie istnienia także popadła w trudności. Złożona sytuacja rynkowa doprowadziła do ogłoszenia upadłości mleczarni w 2001 roku. Niestety los nie oszczędził także żnińskiej cukrowni. Po przekształceniach roku 1989 zakład radził sobie bardzo dobrze, będąc przedsiębiorstwem rentownym. Jako własność Skarbu Państwa, żnińska cukrownia w 2002 roku weszła w skład Krajowej Spółki Cukrowniczej "Polski Cukier". Jej zadaniem było dostosowanie produkcji cukru w Polsce do potrzeb rynkowych.
Z szacunków wspomnianej spółki wynikało, że cukrownie wchodzące jej skład mają zbyt dużą moc produkcyjną
w porównaniu do potrzeb polskiego rynku. Dlatego też, po licznych strajkach, protestach i innych próbach ratowania zakładu ze strony lokalnej społeczności, władze KSC doprowadziły do jego zamknięcia. Decyzja o zakończeniu działalności żnińskiej cukrowni zapadła 7 kwietnia 2004 roku.


Zmiany nastąpiły także w sieci połączeń komunikacyjnych Żnina z innymi miastami. Systematyczny wzrost liczby samochodów spowodował, przeniesienie transportu osobowego i towarowego, z trakcji kolejowych na drogi.
W związku z tym likwidacji uległy połączenia kolejowe do Bydgoszczy (1991r.), Damasławka (1996r.) oraz do Inowrocławia (2008r.).

Historia Żnina po 1989 roku nie jest tylko i wyłącznie okresem niepomyślnym. W miejsce zlikwidowanych miejsc pracy powstało wiele nowych, zarówno większych, takich jak zakład produkcyjny Pepsi, chłodnia Frigo Logistics jak i małych, prywatnych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych. Miasto z racji położenia
w pobliżu słynnego Biskupina, oraz bogatej historii i ciekawych zabytków stanowi niesłychaną atrakcję turystyczną. To właśnie stąd rozpoczyna swój bieg trasa słynnej kolejki wąskotorowej. W roku 2013 miasto zamieszkuje 15 000 osób, obchodzi ono też jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich. (fotografia 18)

 Zmieniony ( 05.02.2014. )
 
bip facebook Aktualna pogoda w Żninie Dowiedz się więcej o Bydgoskiej Karcie Seniora Kliknij, aby ocenić urzšd. Kliknij, aby przejœć do platformy zakupowej. Trwa nabór dzieci do lat 3 do Żłobka Gminnego. Kliknij, aby pobrać wniosek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizujesz wydarzenie? Możesz złożyć wniosek o uzyskanie patronatu Burmistrza Żnina. Kliknij, aby pobrać. Dowiedz się więcej o strefie płatnego parkowania w Żninie. Panorama Żnina lgd paluki Kliknij, aby przejœć do portalu inwestora. prezentacja panoramiczna Muzeum Ziemi Pałuckiej Żniński Dom Kultury Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Miejski Osrodek Sportu Miejski Osrodek Pomocy Społecznej