Start arrow Historia arrow Lista ofiar II wojny światowej z terenu Gminy Żnin
English |Po polsku |Gwarą pałucką
| Czcionka: A A+
| Kontrast:
Zmiana kontrastu
Lista ofiar z terenu Gminy Żnin Drukuj Email

1.ANDRZEJEWSKI JAN, mieszkaniec Żnina, ur. 19.12.1899r., zginął w obozie Mauthausen 12.09.1941r.
2.BAŁA CZESŁAW, ur. w 1906r. w Świątkowie, kierownik szkoły w Cerekwicy, zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w 1944r.
3.BISKUP TOMASZ, mieszkaniec Jadownik, ur. w maju 1898r., zginął po wybuchu bomby w Lwówku pod Sochaczewem 17.09.1939r.
4.BISKUPSKI JAN, mieszkaniec Żnina, ur. 23.08.1891r., zginął w obozie koncentracyjnym Stutthof 31.12.1944r.
5.BŁOCHOWIAK STANISŁAW, mieszkaniec Gorzyc, ur. 04.05.1913r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął w Kamieńcu nad Bzurą 17.09.1939r.
6.BOROWSKI PIOTR, mieszkaniec Nadborowa, ur. 19.01.1916r., zginął w Laskach koło Warszawy 30.09.1939r.
7.BROSS MARIAN, ur. 02.10.1900r., podporucznik Wojska Polskiego, adwokat, wiceburmistrz Żnina, zginął w Katyniu 04.04.1940r.
8.CHŁAPOWSKI MIECZYSŁAW, mieszkaniec Sobiejuch, udziałowiec cukrowni Żnin do 1939r., zginął w Kościanie jesienią 1939r., na pomniku pomordowanych Polaków w Kościanie figuruje jego nazwisko.
9.CIELĘCKI STANISŁAW, mieszkaniec Jaroszewa, ur. 02.08.1912r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął w lesie pod Kłodawą 12.09.1939r.
10.CZARLIŃSKI STANISŁAW ALEKSANDER MARIAN, mieszkaniec Żnina, ur.10.08.1890r., lekarz, major Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Lista NKWD 025/1 poz. 30 z 09.04.1940r.
11.DAJEWSKI MARCELI, ur. w 1906r., podporucznik rezerwy, w 1936 roku jako sędzia pracował w żnińskim sądzie, zginął w Katyniu. Lista NKWD 029/1 poz. 7 z 13.04.1940r.
12.DŁONIAK ROMAN, zam. w Żninie ul. Szpitalna, pracownik cukrowni Żnin do roku 1939, został powołany do wojska w 1939r., zginął pod Bydgoszczą, nie ustalono okoliczności śmierci.
13.DRATWA MIECZYSŁAW FRANCISZEK, ur. w 1894r., kapitan artylerii, oficer zawodowy, od 1935r po zawarciu związku małżeńskiego z Haliną Średzińską związany ze Żninem, zginął w Charkowie w 1940r. Lista NKWD poz. 981
14.DYMARKOWSKI ZYGMUNT GRZEGORZ, mieszkaniec Żnina, ur.12.03.1910r., zginął w Dobrzykowie koło Gąbina 14.09.1939r.
15.FAJGE GERARD, ur. w 1906r., podporucznik, oficer pożarnictwa Starostwa w Żninie, zawarł związek małżeński ze żninianką Kazimierą Bogacką (zmarła w Żninie 1957r.) Jeniec obozu w Starobielsku, zginął w Charkowie w 1940r. Lista NKWD poz. 3449.
16.FELCYN EDMUND, rolnik z Gorzyc, ur. w 1906r., aresztowany 02.05.1940r., zginął w obozie w Mauthausen-Gusen.
17.FELCYN FLORIAN, mieszkaniec Gorzyc, ur. w 1911r., aresztowany 02.05.1940r., zginął w KL Dachau.
18.FELCYN JAN, rolnik z Gorzyc, ur. 16.06.1886r., aresztowany 02.05.1940r., zginął w KL Mauthausen-Gusen 28.10.1940r.
19.GŁOWACKI WACŁAW mieszkaniec Żnina, ur. 31.08.1910r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął w Laskach pod Warszawą 27.09.1939r.
20.GÓRSKI EDMUND, mieszkaniec Żnin – Góra, ur. 03.07.1911r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął pod Bzurą na skutek odniesionych ran 19.09.1939r.
21.GRABOWSKI WINCENTY, mieszkaniec Wójcina, ur. 08.01.1908r., zginął na przedmieściach Kutna 16.09.1939r
22.GRAJEK JÓZEF, mieszkaniec Dochanowa, 17.02.1879r, zmarł w obozie koncentracyjnym Dachau 26.02.1942r.
23.HAŁAS JÓZEF, mieszkaniec Góry, ur. 09.12.1909r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął w potyczce pod Włocławkiem 13.09.1939r.
24.HAŁAS STANISŁAW, ur. 04.11.1921r., zamieszkały w Wenecji, uczeń rybacki, zginął w lesie pod Balczewem 18.12.1939r.
25.JANKOWSKI WALERIAN, ur. 11.04.1909r., nauczyciel w Żninie, sierżant podchorąży, brał udział w kampanii wrześniowej, zginął w Mielcu 06.08.1944r.
26.JASIŃSKI KAZIMIERZ, mieszkaniec Góry, ur. 19.10.1903r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął w Laskach pod Warszawą 27.09.1939r.
27.JECHALIK STEFAN, ur. w Czarnkowie, mieszkał w Żninie, młody nauczyciel szkoły powszechnej w Żninie, zginął w Wylatowie koło Mogilna postrzelony przez Niemców.
28.KANTARSKI JAN, mieszkaniec Żnina, ur. 09.03.1908r., zmarł w miejscowości Kie-Russe 26.09.1944r.
29.KATAFIASZ LUDOMIR, mieszkaniec Jaroszewa, ur. w 1912r., podporucznik rezerwy, ziemianin, zginął w Katyniu 16.04.1940r. Lista NKWD 035/4 poz. 37 z 16.04.1940r.
30.KOŁODZIEJCZAK WACŁAW, mieszkaniec Jaroszewa, ur. w 1897r., kapitan rezerwy, ziemianin, zginął w Katyniu w 02.04.1940r. Lista NKWD 02/2 poz. 99
 z 2.04.1940r.
31.KOZIEŁEK ZYGMUNT, mieszkaniec Podobowic, ur. 16.01.1911r., żołnierz Wojska Polskiego, zmarł w szpitalu w Legionowie 13.10.1939r.
32.KRUSZKA FRANCISZEK, mieszkaniec Dochanowa, ur. 30.11.1879r. w Sulinowie, zgon w obozie Dachau 09.12.1940r.
33.KRZEWIŃSKI MICHAŁ, mieszkaniec Żnina, ur. 18.09.1909r., rozstrzelany w Żninie 18.01.1940r.
34.KUNIKOWSKI LUDWIK, mieszkaniec Sielca, ur.01.06.1913r., zginął w obozie karnym w Inowrocławiu 01.12.1940r.
35.LIGIERSKI EDWARD, mieszkaniec Góry, ur.21.03.1914r., zginął w lesie w Balczewie rozstrzelany przez Niemców
36.LISIAK HENRYK, KAZIMIERZ, ur. w 1911r. w Koźlątkowie, podporucznik Wojska Polskiego, nauczyciel i kierownik szkoły w Sarbinowie I, poległy w kampanii wrześniowej pod Łaniętami 16.09.1939r.
37.MACIEJEWSKI BENEDYKT, uczeń II klasy LO, podchorąży Armii Krajowej, pseudonim „Sygnet”, zginął w Powstaniu Warszawskim 1.08.1944r.
38.MACIEJEWSKI DAMAZY, uczestnik ruchu oporu, zginął w Powstaniu Warszawskim w 1944r.
39.MACIEJEWSKI FRANCISZEK, mieszkaniec Brzyskorzystwi, ur. 25.07.1906r., zginął w lesie pod Balczewem  18.12.1939r.
40.MACIEJEWSKI HENRYK, podporucznik, żołnierz Armii Krajowej, pseudonim „Lech”, absolwent LO, zginął w czasie Powstania Warszawskiego pod gruzami szpitala jako ranny żołnierz.
41.MALAK WACŁAW JÓZEF, mieszkaniec Januszkowa, ur. 27.01.1910r., major Wojska Polskiego, zginął podczas lotu operacyjnego nad Holandią 02.05.1941r.
42.MAŁEK PAWEŁ, mieszkaniec Brzyskorzystwi, ur. 10.09.1920r., zginął w Brzyskorzystwi 06.09.1939r.
43.MARKOWSKI WŁADYSŁAW, ur. w 1907r., policjant, starszy posterunkowy Policji Państwowej – Powiatowa Komenda Żnin. Jeniec Ostaszkowa, zginął w Miednoje 10.04.1940r. Lista NKWD 023/3 poz. 36 z 10.04.1940r.
44.MAZANEK JAN, ur. w 1895r., policjant, podkomisarz Policji Państwowej, Komenda Powiatowa Żnin. Jeniec obozu w Ostaszkowie, zginął w Miednoje 5.04.1940r. Lista NKWD 05/4 poz. 24 z 5.04.1940.
45.MĄDRY IZYDOR, STANISŁAW, mieszkaniec Białożewina, ur. 31.10.1919r., zmarł 15.12.1941r. w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen.
46.MĄDRY CZESŁAW, ur. 11.10.1924r., mieszkaniec Białożewina, uczeń II klasy LO, zastrzelony na polu między Podgórzynem a Żninem.
47.MĄDRY STANISŁAW, mieszkaniec Białożewina, ur. 1.04.1888r., zmarł 17.12.1941r. w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen.
48.MORAJKA WŁADYSŁAW, ur. 19.03.1918r., zamieszkały w Wenecji, zginął w lesie pod Balczewem  18.12.1939r.
49.JAN NAJDOWSKI, mieszkaniec Wawrzynek, żołnierz Wojska Polskiego, pracujący u Niemca, zginął 11.11.1939r.
50.NOWICKI JÓZEF, zam. w Żninie ul. Gnieźnieńska 14, pracownik Cukrowni Żnin do roku 1939, został wywieziony 6 grudnia 1939r. transportem zorganizowanym przez Niemców do Mińska Mazowieckiego- wieś Wiciejów; pracował na wysiedleniu w tartaku Mienia do roku 1944, w lecie tego roku został aresztowany przez Gestapo; osadzony na Pawiaku w Warszawie, a następnie przewieziony do Inowrocławia i dalej do Poznania na ul. Młyńską, gdzie dokonano na nim egzekucji.
51.OKONIEWSKI  JÓZEF, zam. w Żninie ul. Kościelna 4; pracownik Cukrowni Żnin do roku 1940; został wywieziony w lutym 1940r. transportem zorganizowanym przez Niemców do Nowego Targu; pracował w niemieckich zakładach naprawczych radioodbiorników; w lutym 1941r. aresztowany przez SS wraz z 26 osobową grupą Polaków  z Nowego Targu, przewieziony do Zakopanego, a następnie do więzień w Tarnowie i Krakowie; stamtąd przetransportowany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, następnie do Dachau i w końcu do Mauthausen-Gusen; zginął w lutym 1942r.
52.PAWLAK JAN, ur. 13.12.1923r, zamieszkały w Wenecji, harcerz, zginął w lesie pod Balczewem  18.12.1939r.
53.PAWLAK MIECZYSŁAW, ur. 27.03.1922r., zamieszkały w Wenecji, harcerz, zginął w lesie pod Balczewem 18.12.1939r.
54.PIETRAS ANTONI, mieszkaniec Gorzyc, ur. 05.06.1891r., aresztowany 02.05.1940r., zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen 12.11.1940r.
55.PIETRAS WŁADYSŁAW, mieszkaniec Żnin-Góry, ur. 27.06.1903r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął podczas nalotu w Kiernoziu pod Łowiczem 16.09.1939r.
56.PIETRYKOWSKI WINCENTY, mieszkaniec Dochanowa, ur. 18.03.1911r., żołnierz Wojska Polskiego, data i miejsce zgonu nieznane.
57.PILARSKI ANTONI, mieszkaniec Żnina, ur. 28.11.1885r., zginął w obozie przymusowych robót w Płaszowie 28.06.1944r.
58.PIOTEREK JAN, mieszkaniec Cerekwicy, ur. 09.10.1899r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął w Dobrzelinie pod Żychlinem 12.09.1939r.
59.PIOTROWICZ MARIA, mieszkanka Żnina, ur. w 1922r.,  porucznik Armii Krajowej, pseudonim „Zonia”, zginęła 1 sierpnia 1944r. w Powstaniu Warszawskim.
60.PITUŁA FRANCISZEK, mieszkaniec Słębowa, ur. 03.08.1893r., zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu 01.08.1944r.
61.POGORZELSKI FELIKS, mieszkaniec Żnina, ur. w 1894r., kapitan rezerwy, inżynier chemik, wicedyrektor cukrowni Żnin, brał czynny udział w obronie Warszawy. Zginął w Katyniu 09.04.1940r. Lista NKWD 022/2 poz.58 z 9.04.1940r.
62.POLIWKA BRONISŁAW, mieszkaniec Brzyskorzystwi, ur. 18.11.1919r., zginął w Brzyskorzystwi 06.09.1939r.
63.RĄBKOWSKI CZESŁAW, mieszkaniec Jaroszewa, ur. 17.07.1918r., zginął w obozie koncentracyjnym w Lipsku 04.10.1942r.
64.ROZWADOWSKI EDMUND, mieszkaniec Żnina, ur. 25.08.1896r., zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen 01.07.1940r.
65.RYCHLEWSKI KAZIMIERZ, ur. w 1885r., porucznik, organizator i komendant Powstania Wielkopolskiego 1919r. na terenie Żnina. Aresztowany przez Gestapo w początkowym okresie II wojny światowej, skazany na długoletnie więzienie, zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen w dniu 26.12.1942r.
66.RZESZEWSKI (RESZEWSKI) FRANCISZEK,  ur. 19.08.1915r. w Żninie, więzień okolicznych obozów pracy, zgon w dniu 08.10.1942r., wzmiankowany (błędnie jako Raszewski) w książce „700 lat dziejów Żnina” Jana Księskiego – rozdział „Działalność hitlerowskiego systemu eksterminacji”.
67.SAŁDYKA PIOTR, mieszkaniec Żnina, ur. 19.11.1912r., kapral Wojska Polskiego, zginął podczas nalotu w Iłowie, 16.09.1939r.
68.SOBCZAK JÓZEF, ur. 28.02.1909r., zamieszkały w Wenecji, zginął w lesie pod Balczewem  18.12.1939r.
69.STRZELECKI JÓZEF, ur. 10.02.1897r., zastrzelony przez żołnierza rosyjskiego 22.01.1945r. w Górze.
70.SULCZYŃSKI ANTONI, ur. w 1906r.,  podporucznik rezerwy, do 1935r. nauczyciel w Żninie, zginął w Charkowie w 1940r. Lista NKWD poz. 3256
71.SZMIDT WŁADYSŁAW, mieszkaniec Żnina, ur. w 1890r. podporucznik rezerwy, kupiec, zginął w Katyniu 4.04.1940r. Lista NKWD 017/1 poz. 48 z 7.04.1940r.
72.SZYMAŃSKI ANTONI , mieszkaniec Brzyskorzystewka, ur. 11.06.1905r., zginął w obozie koncentracyjnym Flossenburg 09.04.1945r.
73.SZYMCZAK BOLESŁAW, mieszkaniec Białożewina, ur. 18.09.1901r., zginął w obozie K.D.F. Stadt Niemcy 15.03.1945r.
74.ŚMIEJKOWSKI LEON, mieszkaniec Żnina, ur. 25.10.1910r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął pod Bydgoszczą 03.09.1939r.
75.ŚREDNICKI MARIAN, mieszkaniec Żnina, ur. 26.06.1896r., zmarł w obozie przejściowym dla wysiedlonych Polaków w Łodzi 11.08.1940r.
76.TOKARSKI ANTONI, mieszkaniec Żnina, ur. 14.05.1921r., żołnierz Armii Krajowej, pseudonim „Niwa”, zginął 1 sierpnia 1944r. w Powstaniu Warszawskim.
77.TROCH FRANCISZEK JÓZEF, mieszkaniec Żnina, ur. 23.12.1912r., zginął w Sannikach pod Warszawą 18.09.1939r.
78.UMIŃSKI IGNACY, zam. w Żninie ul. Podmurna 35; pracownik cukrowni Żnin; został aresztowany przez Gestapo w maju 1940r. i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, następnie do Mauthausen; zginął 27.10.1940r.
79.WACHOWIAK MARIAN, ur. 28.06.1912r.,  zamieszkały w Wenecji, zginął w lesie pod Balczewem 18.12.1939r.
80.WARDA BOŻENA ŁUCJA, mieszkanka Żnina, ur. 12.12.1920r., stracona w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu 09.02.1943r.
81.WEBER MAKSYMILIAN, mieszkaniec Żnina, ur. 04.11.1904r., żołnierz Wojska Polskiego, zginął 22.09.1939r. w miejscu nieznanym.
82.WILAND JÓZEF, mieszkaniec Żnina, ur. 05.1915r. , więzień polityczny w obozie koncentracyjnym Mauthausen, zginął 15.02.1941r.
83. WOJCIECHOWSKI MIECZYSŁAW, mieszkaniec Brzyskorzystwi, ur. 14 kwietnia 1886 r., syn Anny i Antoniego Wojciechowskich, rolnik, zmarł 12 września 1942 r. w KL Auschwitz z powodu ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego.
84. WOJCIECHOWSKI WITOLD, mieszkaniec Brzyskorzystwi, ur. 25 stycznia 1925 roku, syn Zofii i Mieczysława Wojciechowskich, ślusarz, zmarł 25 września 1942 roku w KL Auschwitz z powodu zapalenia nerek.
85.WOJCIECHOWSKI ZYGMUNT, mieszkaniec Brzyskorzystwi, ur. 30.10.1923r., zginął w Brzyskorzystwi 06.09.1939r.
86.ZATAJ STEFAN, ur. 22.11.1902r., kierownik szkoły Żnin-Góra, podporucznik rezerwy, poległy w bitwie nad Bzurą w Brzozowie koło Bud Starych 18.09.1939r.